صنایع غذایی دانشگاه زنجان
Foodyscience.blogfa.com 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو، از «بوتولیسم» به عنوان یک بیماری خطرناک کشنده نام برد که می توان با یک راه حل ساده، از بروز آن جلوگیری کرد.
مراقب سم کشنده «بوتولیسم» باشید دکتر طلعت قانع در خصوص مسمومیت و مرگ ناشی از بوتولیسم، گفت: این بیماری یکی از انواع بوتولیسم غذایی است که با خوردن غذاهای حاوی سم ایجاد می شود.

وی تصریح کرد: در این بیماری باکترى در حالت غیر فعال زنده مى ماند تا اینکه در شرایط مناسب رشد قرار گیرد سپس در روده رشد کرده، از خود سم آزاد مى کند.

قانع با بیان اینکه بوتولیسم به عنوان اورژانس هاى پزشکى در نظر گرفته مى شود و بسیار کشنده است عنوان کرد: در اثر مصرف غذاهایی آلوده ای مثل کشک غیر پاستوریزه، غذاهای کنسروی که قبل از مصرف حرارت مناسب ندیده اند و همچنین سوسیس و کالباس آلوده بروز می کند.

وی با شاره به علایم و نشانه های بوتولیسم که شامل تاری دید، دوبینی، افتادگی پلک فوقانی، عدم توانایی حرکتی، اختلال تکلم، لکنت زبان، سختی بلع، و خشکی و درد گلو بوده و با تاخیر ۱۲ تا ۲۴ ساعته از مصرف ماده غذایی آلوده ظاهر می شود، خاطر نشان کرد: فرد مبتلا سریعاً باید به یک مرکز درمانی مجهز، جهت تزریق داروی ضد سم منتقل شود.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو ادامه داد: مهمترین اقدام درمانی در بوتولیسم تجویز سریع داروی ضد سم (Anti toxin) در مرکز درمانی است. در صورت عدم درمان ممکن است فرد مسموم در اثر فلج تنفسی فوت نماید.

وی در پایان یکی از آسانترین راه حل های پیشگیری از خطر مسمومیت کشنده بوتولیسم را تهیه غذا به مقدار استفاده و سعی در عدم نگهداری غذا به مدت زیاد و جوشاندن کنسروهای مورد استفاده به مدت ۲۰ دقیقه اعلام کرد.
منبع خبر: مهر

منبع : سایت مرجع صنایع غذایی ایران


موضوعات مرتبط: میکروبیولوژی مواد غذایی، اطلاعات عمومی
[ شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۴ ] [ ۱۴:۳ بعد از ظهر ] [ علیرضا نائینی زاده ]

این باکتری ها ساکن دریا و آب های ساحلی بوده و در داخل و سطح مواد غذایی دریایی یافت میشوند .

تمامی گونه ها برای رشد نیازمند شوری آب دریا هستند . آنها گرم منفی،متحرک،میله ای شکل و شدیدا هوازی اند.

درصد مولی G+C  در DNA  43.2-48 است

از کتاب میکروبیولوژی مواد غذایی مدرن جی-2003


موضوعات مرتبط: میکروبیولوژی مواد غذایی
[ پنجشنبه دوازدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ ۱۵:۲۴ بعد از ظهر ] [ علیرضا نائینی زاده ]

این جنس شامل باکتری های میله ای شکل گرم منفی و معمولا آبزی بوده که قبلا در خانواده ویبریوناسه طبقه بندی می شد ولی اکنون در خانواده آئروموناسه قرار گرفته است .

همانگونه که از نام این حنس برمی آید آنها بر اساس تخمیر قندها مقادیر زیادی گاز تولید می کنند. آئروموناس معمولا در روده ماهی زندگی کرده و تعدادی از آنها پاتوژن این جانور است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

از کتاب میکروبیولوژی مواد غذایی مدرن جی-2003


موضوعات مرتبط: میکروبیولوژی مواد غذایی
[ چهارشنبه سیزدهم مهر ۱۳۹۰ ] [ ۱۰:۳۴ قبل از ظهر ] [ علیرضا نائینی زاده ]

اسینتو باکتر Acinetobacter

این باکتری های میله ای شکل و گرم منفی ، خویشاوندی کمی با خانواده نایسریاسه نشان می دهند.

برخلاف سایکروباکتر و موراکسلا ، اسینتوباکتر اکسیداز منفی است.

این باکتری ها شدیدا هوازی بوده و قادر به احیاء نیترات نیستند. گرچه در کشت های جوان سلول های میله ای شکل تشکیل می شوند اما کشت های کهنه دارای سلول های کروی شکل می باشند. آنها از پراکندگی وسیعی در خاک و آب برخوردارند و ممکن است در بسیاری از مواد غذایی به خصوص محصولات تازه سرد شده یافت شوند.

پیشنهاد شده بر مبنای داده های حاصل از هیبریداسیون DNA-RNA ، جنس های اسینتو باکتر موراکسلا و سایکروباکتر در خانواده جدیدی (موراکسلاسه) طبقه بندی شوند ولی این پیشنهاد پیشنهاد پذیرفته نشده است.

از کتاب میکروبیولوژی مواد غذایی مدرن جی 2003


موضوعات مرتبط: میکروبیولوژی مواد غذایی
[ پنجشنبه هفتم مهر ۱۳۹۰ ] [ ۲۳:۵ بعد از ظهر ] [ علیرضا نائینی زاده ]
درباره وبلاگ

بسم الله الرّحمن الرّحیم
و إِن یَکادُ الّذینَ کَفَروا لَیُزلِقونَکَ بِأَبصارِهِم لَمّا سَمِعُوا الذِّکرَ و یَقولونَ إِنَّهُ لَمَجنونٌ * و مَا هُوَ إِلاّ ذِکرٌ لِلعَلَمین
بنام خداوند بخشنده مهربان
وبلاگی که پیش رو دارید وبلاگ مهندسی صنایع غذایی دانشگاه زنجان می باشد برخی مطالب این وبلاگ به صورت گلچین از سایت ها و وبلاگ های دیگر بوده و برخی نیز توسط نویسندگان نوشته می شود
در ضمن شما می توانید نظرات و یا مطالب خود را به znufood@gmail.com
ارسال کنید
با آرزوی مفید بودن این وبلاگ برای شما عزیزان
امکانات وب